Projekt AdTech

3D knižnice a 3D programy

3D knižnice a 3D programy

3D model

tiger Pretvorenie akéhokoľvek modelu do reálneho sveta je možné v prípade, že model spĺňa parametre a kritériá dané technológiou 3D tlače a použitou tlačiarňou. Vo všeobecnosti sa jedná o nasledovné podmienky.

• Formát modelu .stl alebo .obj
  • Veľkosť modelu v 3 osiach
  • Minimálna hrúbka steny
  • Minimálna veľkosť reprodukovateľného detailu
  • Bezchybnosť modelu

Rovnako ako počas konštrukcie prevodového mechanizmu musí dizajnér rozmýšľať nad vyrobiteľnosťou jednotlivých komponentov konvenčnou strojárskou výrobou, tak isto aj v prípade aditívnej výroby 3D tlačou je ideálne zohľadňovať tieto podmienky už pri dizajne v CAD systéme.

Orientácia modelu počas trojrozmernej tlače na 3D tlačiarni. Optimalizácia procesu 3D tlače z hľadiska ceny a kvality výtlačkov sa vykonáva hľadaním správnych kompromisov medzi požiadavkami na výsledný model a nasledujúcimi parametrami.

• Umiestnenie modelu na vyhrievanej plošine
  • Výška vrstvy / Hladkosť povrchu modelu
  • Výplň modelu
  • Detailnosť modelu
  • Materiálové požiadavky

3D programy

+123 Design
Autodesk 123D Design je výkonný a pritom ľahko použiteľný softvér umožňujúci vytvárať detailné 3D aj 2D modely. Modelovanie s programom možno vykonávať veľmi rýchlo, pretože program vám ponúka množstvo dobre ovládateľných nástrojov a rýchlych funkcií ako napríklad modelovanie z už pripravených tvarov, ktoré jednoducho upravíte a pridáte k nim potrebné detaily.

Autodesk 123D Design zahŕňa veľmi intuitívne rozhranie s moderným dizajnom. Autodesk 123D Design ponúka aj celý rad tutoriálov a videí krok za krokom pre dobré pochopenie kľúčových vlastností a využitie všetkých možností softvéru.

Aj preto bol tento program vybraný pre potreby projektu AdTech.

Prejsť na https://autodesk-123d-design.en.lo4d.com/windows

+SketchUp

Asi každý pozná túto skvelú online utilitu. Nakreslíte tu takmer všetko, ale pre naozaj veľké projekty, treba rátať aj s príplatkom. Výhodou je priamy výstup dát do formátu .stl.
Prejsť na www.sketchup.com

+TinkerCad

Jednoduchá 3D modelovacia online aplikácia, v ktorej sa dá nájsť aj množstvo hotových modelov vytvorených jej užívateľmi.
Prejsť na tinkercad.com

+Blender

Open-source grafický systém s obrovskými možnosťami a to všetko zdarma.
Prejsť na www.blender.org

3D knižnice

+Thingiverse

Jedna z najpopulárnejších stránok s obrovským množstvom voľne dostupných 3D modelov pripravených na 3D tlač.
Prejsť na www.thingiverse.com

+GrabCAD

Stránka na ktorej nájdete prevažne modely konštrukčného charakteru. Nie všetky model sa dajú stiahnuť vo formáte stl.
Prejsť na grabcad.com

+Tinkercad

Prejsť na tinkercad.com

+TurboSquid

Majú veľké množstvo neplatených ale aj platených modelov. Pre prioritné zobrazenie neplatených modelov filtrujte podľa „Lower prices“
Prejsť na www.turbosquid.com

+3D CAD Browser

Táto stránka ponúka množstvo modelov, ktoré sú z pravidla platené. Ak máte nejaké vlastné modely možete ich nahrať sem a po ich schválen možete stiahnuť rovnaké množstvo platených.
Prejsť na www.3dcadbrowser.com

+Yeggi

Vyhľadávač 3D modelov. Ak hľadáte niečo špecifické zadajte názov do textového riadku. Vyhľadávač hľadá v niekoľkých knižniciach naraz.
Prejsť na www.yeggi.com

+TraceParts.com

Raj pre konštruktérov, kde sa dá nájsť obrovské množstvo mechanických komponentov. Viac a 400 tisíc katalógov, 100 miliónov 2D a 3D súborov, ktoré sa dajú stiahnuť v rôznych formátoch a hlavne zdarma.
Prejsť na www.traceparts.com

+My Mini Factory

Jedna z novších stránok kde sa tiež dajú nájsť pekné modely. Po vytvorení účtu možete zdarma stiahnuť 5 súborov, avšak po spätnom nahratí vašich výtvorov dostanete viac.
Prejsť na www.myminifactory.com

Zdroj: